Novinky

Pro charitu i běžné občany

Součástí Blešky je i výměnný swap bazar, kde je možné přinést cokoliv z domácnosti ZDARMA a libovolné množství věcí si opět ZDARMA odnést. Je na každého uvážení, jestli něco přinese nebo ne a kolik si čeho odnese. Zatím jsem měli jen kladné zkušenosti a vždy měla tato část příznivé ohlasy. Vše je dobrovolné a přijde mi trapné hlídat a kontrolovat, zda si někdo odnáší 1 nebo 10 kusů oblečení. Případně, že někdo přinese špinavé oblečení nebo rozbité hračky. Žijeme v době, kdy je vše spotřební a to platí i pro oblečení. Někdo jiný, to co my nevyužijeme, ocení. Ne vždy máme přátele nebo rodinné příslušníky, kteří by po nás mohli dědit. Proto recyklujeme a uvádíme zboží opět do koloběhu. 

Naopak, každý z nás se může dostat do životní situace, kdy mu podobný projekt pomůže. 

 

 

Pokaždé se sejde více materiálu, než se rozebere. Proto jsem se spojila s Farní charitou Nymburk, která zajišťuje místní charitativní bazar. Přišlo mi logické a správné použít vše tak, aby to bylo dostupné i po akci, a v naší lokalitě. Základní princip je převzat přímo ze stránek charity https://nymburk.charita.cz/poskytovane-sluzby/charitni-obchudek/

 

Máte doma přebytečné šatstvo? Uvítali byste naopak velmi levné doplnění vašeho šatníku? Charitní „obchůdek“ je pro všechny!

Jeho fungování je jednoduché a přehledné: Větší část šatstva (především rukavice, ponožky, šály, dětské oblečení, povlečení, ručníky atd.) zůstává v Nymburce a je poskytována na základě sociálního šetření potřebným v Charitním "obchůdku" nebo nabízena za velmi pozitivní ceny komukoli, kdo o ně projeví zájem. Výtěžek prodeje jde na úhradu nezbytných nákladů a předem vyhlášený charitní účel.

Potraviny jsou poskytovány zdarma pouze potřebným na základě sociálního šetření a vystavené Karty materiální pomoci. Poškozené a jinak znehodnocené ošacení je odkupováno a odváženo firmou Dimatex.

 

Věci, které rádi přijmeme:

·         dámské, pánské a dětské oblečení

·         lůžkoviny, ručníky, utěrky, látky

·         kožené věci (bundy, kabelky, peněženky, pásky)

·         záclony různých rozměrů, deky, peřiny, spací pytle

·         hračky, hry, školní potřeby, knihy, jízdní kola, kočárky

·         věci do domácnosti (skleničky, talíře, hrnce), kufry

·         nové boty

·         i poškozené věci z bavlny 

·         trvanlivé potraviny (nenačaté)

 

Věci, které brát z provozních důvodů Nechceme:   

Nenoste prosím vše, co je špinavé, rozbité, mokré nebo zatuchlé

 

Co můžete vyfotit a nabídnout  spolu se svým kontaktem "Za odvoz":

·         malé spotřebiče (žehličku, kávovar, topinkovač, varnou konvici apod.)

·         velké elektrospotřebiče (pračku, lednici, televizor, sporák, počítač)

·         koberec, matraci, veškerý nábytek (skříně, stoly, židle, postele, šicí stroje), lampy, lustry atd.

Těšíme se na spolupráci s Vámi a předem děkujeme všem dárcům, dobrovolníkům a nakupujícím!

 

 

Ing.Jana Krčmová

 

Ohlédnutí za Bleškou 15.02.2020

I přes počáteční zmatky s novým rokem 2020 se podařilo opět navýšit návštěvnost místního Blešího trhu, Sousedského trhu a SWAPU. Doufám, že se akce při pravidelném opakování bude více dostávat do povědomí místních a budeme moci myšlenku rozvíjet dál. 

Základní čísla: 50 účastníků, okolo 250 návštěvníků.

SWAP výměnný bazar - v jednu chvíli se sešla plná místnost věcí na vybrání a hodně z nich našlo nové majitele. Tentokrát jsme měli k dispozici větší prostor a obsadili jsme jednu celou místnost jen Výměnným SWAP bazarem, což bylo parádní. Věci se mohli krásně pověsit a rozložit, takže si zájemci mohli vše v klidu prohlédnout a vybrat. Po akci zůstalo více jak 6 pytlů oblečení a hraček pro charitu. Tentokrát jsme věci odvezli na Farní charitu Nymburk, kde jsou poskytnuty potřebným putují do nymburského charitativního obchůdku. Tam si je za symbolické částky může koupit kdokoliv a prostředky jsou opět použity pro charitu. 

BLEŠÍ TRH - nepřeberné množství pokladů z domácností, které by jinak ležely ve skříních, si našly své nové majitele. Snad každý kdo přišel, si něco vybral a neodešel s prázdnou. Dětské oblečení, oblečení pro dospělé, boty, knihy, dětské hry a hračky, šperky, domácí potřeby, nádobí aj. Na minulé Blešce jsme mohli najít staré panenky a modely aut. Tentokrát přijel pán s historickými mincemi, známkami, odznaky a jinou sběratelskou parádou a těší se i na další bleší trhy. Byla to ta správná atmosféra, kde si každý najde ten svůj podklad. 

SOUSEDSKÝ TRH - hledáte originální domácí výrobky na internetu? Možná by stačilo se rozhlédnout okolo sebe, protože zjistíte, že je ve vašem okolí je spousta šikovných lidí, kteří ani své výrobky na internet nedávají. Prostě je baví něco vyrábět a dělají to jen pro radost. Velice mně potěšilo, že se opět našli takoví umělci, kteří se nebojí ukázat co umí a představili se na Blešce. Vystavili své umění okolí a věřím, že si našli touto výstavu své příznivce.

Parádní občerstveni - od Čajovny Na Kopečku a Bistro 25.

 

Hodně z vás se ptalo na další termín. Zatím je v plánu letní vydání v červnu opět někde venku, pokud nenajdeme jiný termín pod záštitou DDM. Vše bude včas opět vyvěšeno na našem webu, na facebooku https://www.facebook.com/groups/508925223225114/  a na plakátech. 

 

Děkuji za ochotu a pomoc dobrovolníkům při úklidu a stěhování. Hlavně také rodině, která vše podporuje a pomáhá i při organizaci, bez nich by to nešlo. Také chci poděkovat pracovníkům DDM Symfonie, protože u nich máme nepřekonatelnou podporu a pomoc.

 Ing. Jana Krčmová

 

Ohlédnutí za Bleškou 23.11.2019

Na Blešce 23.11.2019 jsme se sešli v hojné počtu a bylo z čeho vybírat. Byly obsazené všechny stoly, ale všichni jsme se vešli. Ve velkém sále DDM Symfonie Poděbrady byli nejen prodejci "blešího trhu", ale spousta prodejců s nabídkou rukodělných a řemeslných prací "sousedského trhu". Bleší trhy se nyní začal opět těšit oblibě. Na internetu funguje spousta bazarů a internetových obchodů, ale některé věci se tam špatně vybírají a hlavně zkoušejí, proto je na Blešce možnost vidět vše na vlastní oči. Stejně tak to platí i pro řemeslné výrobky. Spousta z nás ani neví, jak šikovné má sousedy a co vše nabízejí. 

 

Občerstvení zajišťovalo BISTRO 25 a Čajovna Na Kopečku. 

 

Součástí trhu byla i možnost SWAPOVAT, což je slovo z angličtiny. Po našem to znamená VÝMĚNNÝ BAZAR. Je možnost vyměňovat věci, které již nepotřebujete za věci nebo služby jiné, bez použití peněz jako platidla. Což by v praxi znamenalo, že pokud něco nabízíte, dohodnete se druhou stranou na nepeněžní výměně. Třeba za pomoc v domácnosti, pomoc s počítačem, výměnou za jinou věc, kterou vy již nevyužijete nebo za domácí výrobky či přebytky ze zahrádky. Jsou různé formy a nejsou na to žádná pravidla ani ceníky. Pokud požádá o pomoc babička z vašeho okolí a dá mi za to marmeládu, tak je to taky výměnný obchod. Někdo prostě nepotřebuje za odměnu nic a stačí mu úsměv a dobré slovo. Možná se v dalších cyklech Blešky dostaneme i do této podobné fáze nabídky a poptávky. Nyní je možné podobnou směnu provádět i na naší facebookové skupině a nikdo se za to nemusí stydět. Stačí napsat, co hledáte nebo poptáváte, a co na oplátku za to můžete nabídnout vy: https://www.facebook.com/groups/508925223225114

  

 

Další formou je možnost pomoci i třeba seniorům nebo maminkách s malými dětmi. Já mám třeba ráda domácí marmelády, pletené ponožky aj. Ale nemáme tolik času si to připravit. Zase umím s počítačem, nebo mám dostatečnou fyzičku pomoci s nákupem. Třeba si pomůžeme i tak. Prostě stačí mít napsanou cedulku, kde místo ceny za marmeládu napíší službu, kterou hledám. Není to jednoduché? Potřebuji pohlídat děti, pomohu dětem s matematikou, vyrobím výzdobu, pomohu s nákupem, upeču domácí chleba, mám doma navíc židli a stůl aj. Podobné věci se v běžném životě ztrácejí díky anonymitě, a kdy třeba ani své sousedy neznáme. Proto vznikají podobné projekty. 

 

Děkuji za podporu a pomoc pracovníků DDM Symfonie Poděbrady a za vstřícný postoj k celé akci. Budeme rádi, pokud se budou moci podobná setkání pořádat v jejich prostorách i nadále. 

 

 

Ing. Jana Krčmová

 

 

 

 

Mediální sponzor - RENGL, s.r.o.

Děkujeme za sponzorování akce Bleška Poděbrady firmě RENGL, s.r.o. Poskytli nám sponzorský dar v podobě zvýhodněných výlepních míst pro plakáty. 

 

image001

DOBROVOLNÍCI a POMOCNÍCI

Pokud máte volné dopoledne a máte chuť se zúčastnit jako organizátoři, jste vítáni. Nápadům se meze nekladou. Rádi přivítáme pomoc s přípravami, programem při akci i následným úklidem. 

Zásadně vždy zapojíme celé rodiny, ale ne vždy je to možné a nápadů je stále víc než těch pomocných rukou. 

Kde se můžete realizovat nebo pomoci: 

- roznos a vylepení letáků

- poskytnutí výtvarného nebo jiného materiálu

- příprava rekvizit na akci

- příprava pohoštění

- dohled nad herní částí

- dohled nad SWAP bazarem

- realizace her a dílniček

- živá muzika

- taneční nebo jiná vystoupení

- konečný úklid

 

Neváhejte nás kontaktovat - Jana Krčmová 725 948 012, email: bleskapodebrady@seznam.cz

Poděkování pro Město Poděbrady

Ráda bych poděkovala za poskytnutí prostoru v Kubových sadech na uspořádání "Blešky Poděbrady" 6. 6. 2019 a 22.09.2019.

Děkujeme zároveň ze vstřícný krok a rychlost jednání, abychom se mohli sejít a zajistit vše potřebné. Vážím si také toho, že pan starosta přijal nad touto akcí záštitu. Budeme se snažit, abychom nezklamali projevenou důvěru a mohli jsme podobné akce organizovat i v budoucnu. 

 

Ing. Jana Krčmová

 

Stránka 1 z 1 - 7 položek celkem