Ohlédnutí za Bleškou 23.11.2019

Na Blešce 23.11.2019 jsme se sešli v hojné počtu a bylo z čeho vybírat. Byly obsazené všechny stoly, ale všichni jsme se vešli. Ve velkém sále DDM Symfonie Poděbrady byli nejen prodejci "blešího trhu", ale spousta prodejců s nabídkou rukodělných a řemeslných prací "sousedského trhu". Bleší trhy se nyní začal opět těšit oblibě. Na internetu funguje spousta bazarů a internetových obchodů, ale některé věci se tam špatně vybírají a hlavně zkoušejí, proto je na Blešce možnost vidět vše na vlastní oči. Stejně tak to platí i pro řemeslné výrobky. Spousta z nás ani neví, jak šikovné má sousedy a co vše nabízejí. 

 

Občerstvení zajišťovalo BISTRO 25 a Čajovna Na Kopečku. 

 

Součástí trhu byla i možnost SWAPOVAT, což je slovo z angličtiny. Po našem to znamená VÝMĚNNÝ BAZAR. Je možnost vyměňovat věci, které již nepotřebujete za věci nebo služby jiné, bez použití peněz jako platidla. Což by v praxi znamenalo, že pokud něco nabízíte, dohodnete se druhou stranou na nepeněžní výměně. Třeba za pomoc v domácnosti, pomoc s počítačem, výměnou za jinou věc, kterou vy již nevyužijete nebo za domácí výrobky či přebytky ze zahrádky. Jsou různé formy a nejsou na to žádná pravidla ani ceníky. Pokud požádá o pomoc babička z vašeho okolí a dá mi za to marmeládu, tak je to taky výměnný obchod. Někdo prostě nepotřebuje za odměnu nic a stačí mu úsměv a dobré slovo. Možná se v dalších cyklech Blešky dostaneme i do této podobné fáze nabídky a poptávky. Nyní je možné podobnou směnu provádět i na naší facebookové skupině a nikdo se za to nemusí stydět. Stačí napsat, co hledáte nebo poptáváte, a co na oplátku za to můžete nabídnout vy: https://www.facebook.com/groups/508925223225114

  

 

Další formou je možnost pomoci i třeba seniorům nebo maminkách s malými dětmi. Já mám třeba ráda domácí marmelády, pletené ponožky aj. Ale nemáme tolik času si to připravit. Zase umím s počítačem, nebo mám dostatečnou fyzičku pomoci s nákupem. Třeba si pomůžeme i tak. Prostě stačí mít napsanou cedulku, kde místo ceny za marmeládu napíší službu, kterou hledám. Není to jednoduché? Potřebuji pohlídat děti, pomohu dětem s matematikou, vyrobím výzdobu, pomohu s nákupem, upeču domácí chleba, mám doma navíc židli a stůl aj. Podobné věci se v běžném životě ztrácejí díky anonymitě, a kdy třeba ani své sousedy neznáme. Proto vznikají podobné projekty. 

 

Děkuji za podporu a pomoc pracovníků DDM Symfonie Poděbrady a za vstřícný postoj k celé akci. Budeme rádi, pokud se budou moci podobná setkání pořádat v jejich prostorách i nadále. 

 

 

Ing. Jana Krčmová