Článek pro Poděbradské noviny

Bleška Poděbrady 15. 02. 2020

I přes počáteční zmatky s novým rokem 2020 se podařilo opět navýšit návštěvnost místního Blešího trhu, Sousedského trhu a SWAPU. Doufám, že se akce při pravidelném opakování bude více dostávat do povědomí místních a budeme moci myšlenku rozvíjet dál.

Základní čísla: 50 účastníků, okolo 250 návštěvníků.

SWAP výměnný bazar - v jednu chvíli se sešla plná místnost věcí na vybrání a hodně z nich našlo nové majitele. Tentokrát jsme měli k dispozici větší prostor a obsadili jsme jednu celou místnost jen Výměnným SWAP bazarem, což bylo parádní. Věci se mohli krásně pověsit a rozložit, takže si zájemci mohli vše v klidu prohlédnout a vybrat. Po akci zůstalo více jak 6 pytlů oblečení a hraček pro charitu. Tentokrát jsme věci odvezli na Farní charitu Nymburk, kde jsou poskytnuty potřebným putují do nymburského charitativního obchůdku. Tam si je za symbolické částky může koupit kdokoliv a prostředky jsou opět použity pro charitu. 

BLEŠÍ TRH - nepřeberné množství pokladů z domácností, které by jinak ležely ve skříních, si našly své nové majitele. Snad každý kdo přišel, si něco vybral a neodešel s prázdnou. Dětské oblečení, oblečení pro dospělé, boty, knihy, dětské hry a hračky, šperky, domácí potřeby, nádobí aj. Na minulé Blešce jsme mohli najít staré panenky a modely aut. Tentokrát přijel pán s historickými mincemi, známkami, odznaky a jinou sběratelskou parádou a těší se i na další bleší trhy. Byla to ta správná atmosféra, kde si každý najde ten svůj podklad. 

SOUSEDSKÝ TRH - hledáte originální domácí výrobky na internetu? Možná by stačilo se rozhlédnout okolo sebe, protože zjistíte, že je ve vašem okolí je spousta šikovných lidí, kteří ani své výrobky na internet nedávají. Prostě je baví něco vyrábět a dělají to jen pro radost. Velice mě potěšilo, že se opět našli takoví umělci, kteří se nebojí ukázat, co umí a představili se na Blešce. Vystavili své umění okolí a věřím, že si našli touto výstavu své příznivce.

Parádní občerstveni - od Čajovny Na Kopečku a Bistro 25.

Pro SWAP výměnný bazar jsem se nechala inspirovat v našem okolí. Již několik let funguje výměnný bazar v jedné skupině našich babiček. Prostě se několikrát do roka sejdou, přinesou oblečení, které chtějí vyřadit oni nebo jejich rodinní příslušníci, a zase si mohou odnést jiné domů. Ostatní se odveze na charitu. Líbilo se mi to tak, že mi dlouho vrtalo hlavou, proč není něco podobného pro všechny a hlavně i pro maminky s malými dětmi, kde je obratovost oblečení asi nejvyšší. Čím dál víc lidí hází věci do sběrných kontejnerů na textil a nemají ve svém okolí nikoho známého, komu by mohli oblečení z druhé ruky darovat. Proto umožňujeme přinést věci prvně na SWAP bazar na Blešce, kde si mohou zájemci vše prohlédnou, vyzkoušet a cokoliv odnést. V tuto chvíli není ničím omezené kolik, kdo věcí přinese a kolik odnese. Je to vždy na uvážení každého. Nabízíte však možnost využití šatstva nebo bytových doplňků svému okolí. Zase naopak je mnoho sousedů, kteří rádi využijí darované oblečení a přinesou příště jinou věc, která se hodí dalšímu. Věci, které se následně nerozeberou, putují na charitu nebo si je dotyční opět vezmou domů. Prostě a jednoduše - ZDARMA přines x ZDARMA odnes. 

Hodně z vás se ptalo na další termín. Zatím je v plánu letní vydání v červnu opět venku open air verze, Vše bude včas opět vyvěšeno na www.bleskapodebrady.cz, na facebooku a na plakátech. 

Děkuji za ochotu a pomoc dobrovolníkům při úklidu a stěhování. Hlavně také rodině, která vše podporuje a pomáhá i při organizaci, bez nich by to nešlo. Také chci poděkovat pracovníkům DDM Symfonie, protože u nich máme nepřekonatelnou podporu a pomoc. Partnerem projektu je také firma RENGL, s.r.o., která poskytuje výlep plakátů za sponzorskou cenu.

 Ing. Jana Krčmová