Novinky

SEMÍNKOVNA - SWAP semínek

SEMÍNKOVNA - SWAP semínek

Aktuálně zařazujeme SEMÍNKOVNU do našich činností v rámci SWAPU jako celku. Kdo chce, může se přidat i v této oblasti. 

Informace převzaty ze stránek knihovny Nymburk - pro přehled, co je SEMÍNKOVNA: 

Semínkovny jsou místem, kde zahradníci mohou mezi sebou bezplatně sdílet osivo ze svých zahrádek. Osivo by mělo být výhradně v bio kvalitě, tedy nemořené a z chemicky neošetřovaných rostlin. Mělo by jít o výsledek domácího semenaření. Semínka jsou nabízena bezplatně v malých dávkách pouze pro osobní potřebu.

Semínkovny jsou svobodná iniciativa pro každého. Kdokoliv může semínkovnu založit a propagovat ve svém okolí.

 Semínkoven existuje po celé České republice více než 200. Najdete je nejčastěji v knihovnách, ale také v kavárnách, komunitních zahradách a informačních centrech. Několik jich funguje rovněž ve školách, kde se o ně starají žáci, kteří zároveň sami semenaří.

JAK Semínkovna funguje: 

Semínkovna stojí na předpokladu, že si pěstitel "vypůjčí" semínka, vypěstuje nová a vrátí je zpět. Není nutné vracet semínka stejného druhu rostliny, naopak je pro semínkovnu přínosné, vrátíte-li semínka, která v semínkovně chybí. Pokud nebudete mít k dispozici žádná svoje semínka, nevadí, vždy záleží na semenařských možnostech i na klimatických a dalších podmínkách. Můžete to zkusit zase za rok :-)

 

Semínkovna Městské knihovny Nymburk vznikla na podzim roku 2018 a je jednou z mnoha poboček Iniciativy Semínkovna, kterou v České republice založila Klára Hrdá.

 

Dalším odkazem je přímo svaz nebo spolek semínkoven https://seminkovny.com/

Využití a recyklace

Využití a recyklace

Dříve, než hodíte věci do sběrných kontejnerů promyslete, jestli to tam opravdu patří. Často jsou ve vašem okolí organizace, skupiny nebo i jednotlivci, kteří by věci rádi využili a nebo potřebovali. Organizace jsou často velmi rády za příspěvky a hlavně je to pomoc na místě. Nejen to, dáváte věcem další šanci a není potřeba mít vždy vše nové.

Týká se to všech odvětví a věcí, které jsou běžně v domácnosti. Od nádobí, sportovní potřeby, kuchyňské potřeby, bytové doplňky, oblečení, hračky aj. 

Nyní v Poděbradech fungují tyto organizace a skupiny, které se podobnou činností zabývají: 

Bleška Poděbrady - BLEŠÍ TRH - kde můžete přijít a věci nabídnout osobně nebo naopak spoustu zajímavých věcí najít. Akci pořádáme 2-3x do roka. Stačí sledovat náš facebook nebo webové stránky www.bleskapodebrady.cz

Bleška Poděbrady - SWAP - neboli výměnný bazar. ZDARMA přines x ZDARMA odnes. Podmínky jsou jednoduché a najdete je na našich stránkách. Můžete cokoliv přinést a opět si cokoliv odnést. Jen pro vlastní potřebu, nehamouníme, rozmýšlíme!!! Akce je opět pravidelná 2-3x do roka. Věci vybíráme nebo je možné je přinést přímo na akci. 

Re-Use centrum Poděbrady - v areálu TSMP Poděbrady (Kozinova 1) je sběrný dvůr, kde je možné předat věci, které nepotřebujete a zase za drobný poplatek si zakoupit jiné. Najdete tam od nábytku, přes sedačky, nádobí a oblečení skoro vše.

Handicap centrum  Srdce, o.p.s. - Ostende 88 - kde mají malý bazar pro lidi v těžké životní situaci a finanční tísni. https://www.hcsrdce.cz/

 

Snímek obrazovky 2024-01-17 141853_1

Handicap centrum Srdce, o.p.s.

Handicap centrum Srdce, o.p.s.

Víte, že stále funguje Handicap centrum Srdce, o.p.s. jako potravinová a materiálová banka pro Poděbrady a blízké okolí?
Já jsem myslela, že tuto činnost po uklidnění prvních migrací z Ukrajiny skočila, ale opak je pravdou. Svoji činnost ještě rozšířili a pomáhají ještě víc i pro místní, kteří jsou v hmotné nouzi.
Stále fungují a přijímají jakékoliv dary jak finanční, potravinové, materiální. Takže jsem byla nadšená z toho, že o zbylé věci ze SWAPu projevili zájem a velmi se těšíme na další spolupráci.
 
Ať se daří.
Reklamy Richter

Reklamy Richter

Velmi děkujeme za podporu a sponzorský příspěvek firmě Reklamy Richter. Za velmi ochotnou a rychlou spolupráci na tisku banneru pro naše akce. 

Jsme velmi vděční za jakýkoliv sponzorský dar a také pomoc při organizaci.